Kollektív jogok

A transindexen már hír, hogy a politikai egyeztetés a kollektív jog esetleges kiiktatása felé mutatna. Nagyon hangsúlyosan szeretném megjegyezni, hogy akár nevesítjük, akár nem a kollektív jog fogalmát a törvénytervezetben, az intézményesült kulturális autonómia maga kollektív jogon alapul. Tehát amennyiben ki is kívánná valaki iktatni a “közösség” kifejezést a tervezetből, a kulturális autonómiához való kollektív jog nem veszíti el tartalmát. Amennyiben sikerül megegyezni abban, hogy a kormányprogramot be kell tartani a kulturális autonómiára vonatkozó kitételével együtt, akkor a kisebbségi törvénytervezetben benne marad az ötödik fejezet, benne marad a kulturális autonómia, és benne maradnak az autonómiatanácsok is. Magyarán: benne marad a kollektív jog fogalma. Hogy másképpen nevezzük (például közösségben gyakorolható jognak), az nem változtat a lényegen: ez kollektív jog. Ezt saját közösségünkön belül mindannyian így kell lássuk. Csak abban kell még egyetértenünk, hogy a kormányprogramot be kell tartani. Paradoxon ugyan, de sajnos ez is része a jelenlegi alkudozásnak, és ezt a kulturális autonóát támadó politikusok is hebegve habogva be kell ismerjék…

3 válasz: “Kollektív jogok”

  1. Horváth Rübert

    Jó, jó… De hogy lesz mindettől édesanyámnak nagyobb a nyugdíja?

  2. Adminisztrátor

    ez egy “fogós, ravasz kérdés”, ahogy egykori tanárom mondaná… Sajnos néha valóban az az érzésem, hogy elfut velünk a ló. Sajnos még mindig sokkal erősebb a szimbolika a tartalomnál. Sajnos még mindig vannak, akik azt hiszik, hogy egy háromszínű masni wesselényi kollégiumon fontosabb, mint az, ami azon belül történik. Egyetértek is meg nem is, kedves Horváth Rübert (vagy Róbert?). Én is mindig azt mondtam, hogy hiába van önálló magyar iskolánk, ilyen-olyan ótonómiánk, ha mari néni nyugdíja ötven bani, vagy ha pistike nem megy be a borzasztó fontos magyar iskolába (másba se ugyan), mert a táskájában nincs tanköny, füzet, toll, uzsonna, lábán szakad el a tavalyi cipő. De fordítva is igaz… Az igazság valahol hözépúton van: ez is kell, meg az is kell. Iskola is kell, meg autonómia, de az iskolás gyerekre pénz is, mari néninek nyugdíj is kell. A kollektív jogoktól nem lesz nagyobb anyu nyugdíja, de ha az meg is nőne hirtelen, attól még a jogra szükség van-lesz…

  3. Horváth Róbert

    Helló Attila!

    Köszönöm a válszt! Nagylegénynek érzi magát az ember, ha államtitkár válaszol neki :-)

    S ha már a nyugdíjaknál tartunk, lesz egy fogas kérdésem a “meghurcoltatottak duplanyugdíjáról”. De előbb kikérdezek pár érintettet.

    Addig is Angyalt, Karácsonyt!
    Horváth Róbert

    ps. Rübert :-) nem is hangzik rosszul, főleg egy németre hangolt fülnek…